Trenér Mrkvička si lebedí

18.11.2013

Hradec Králové /ROZHOVOR/ – Jako nováček moc nevypadají. Fotbalisté Třebše jsou totiž po podzimní části I. A třídy na výborném třetím místě. Mladý tým, který je postaven na odchovancích klubu, byl příjemným oživením soutěže. Není proto divu, že i trenér Petr Mrkvička je s první polovinou sezony spokojený. „Naše umístění je výborným počinem v nové soutěži," říká třebešský kouč.

Jak v Třebši hodnotíte podzimní část?
Podzim hodnotíme velice dobře. Před začátkem sezony jsme si dali několik takových závazků, že nebudeme chtít hrát o záchranu, že novou soutěž odehrají hráči, kteří se přičinili o postup, že nebudeme kupovat žádné posily a budeme chtít zařadit do týmu další dorostence. Všechno z toho se povedlo. Naše třetí místo je výborným počinem v nové soutěži.

S tímto umístěním jste tedy příliš nepočítali?
Ani ne. Měli jsme takové tajné přání hrát do pátého místa a nemít žádné starosti se záchranou.

Zatím je to tedy nad očekávání. S předvedenou hrou panuje rovněž spokojenost?
Myslím, že musíme být hodně spokojeni. Začali na nás chodit diváci. Viděli, že náš mladý tým chce hrát útočný fotbal. Nějaké chyby mladých hráčů jim každý odpustí. Hráli jsme ale ofenzivně, vstřelili jsme spoustu branek. Takže se vším jsme nadmíru spokojeni.

Projevuje se fakt, že mužstvo je delší dobu pohromadě?
Určitě. Tým je pohromadě dva nebo tři roky. Dá se říct, že od postupu z okresního přeboru se v něm moc změn neudálo. Šanci dostávají dorostenci, od nichž cítíme, že za nás sami od sebe chtějí chodit hrát, i když sedí třeba na lavičce. O fotbal mají zájem. Tím pádem tomu asi odpovídají výsledky.

Je na mladých hráčích vidět, že rostou zápas od zápasu a nabírají více zkušeností?
To si úplně nejsem jistý. Každopádně nějaké zlepšení rozhodně vidět je. Třeba na dorostencích je podle mě poznat, že už druhým rokem hrají druhou ligu. To je soutěž, kde nemůžou nic vypustit. Hraje se tam v obrovském tempu. Chlapi, kteří už možná mají nějaké zkušenosti, tak tomu přidají více klidu. Výkonnost hráčů určitě stoupá.

Dá se říct, že váš tým těží z dlouhodobé práce mládeže, která je na výborné úrovni?
To každopádně. Myslím, že jsme v širokém okolí jediným týmem, který má jenom své odchovance. Na hostování máme pouze jednoho hráče, v dorostu jsou letos jen dva nebo tři. Jinak jsou všichni hráči našimi odchovanci. Důležitá je jejich chuť zabývat se fotbalem. Chodí na tréninky a chtějí se zlepšovat. Na svých předchůdcích vidí, že se do áčka dostali. Zkrátka mají prostě nějaký vzor. Od toho se odráží celá práce.

Co zkusit znovu postoupit?
Slyším to kolem sebe pořád. Postup je sice hezká věc, ale já bych to tak neviděl. Musíme si uvědomit, že na jaře hrajeme na půdě všech týmů z vršku tabulky. Jedeme do Vysoké, do Roudnice i do Třebechovic. Spíš bych to nechal naším snem. Cílem rozhodně není postup, nicméně chceme být v tabulce nahoře a trápit mužstva, která o postupu dlouhodobě mluví.

A kdyby to přece jenom vyšlo, nebránili byste se tomu?
Určitě ne. Tomu by se asi nebránil nikdo. Dokonce několik mých hráčů o tom uvažovalo už někdy v půlce soutěže. Slyšel jsem náznaky, že sledují tabulku, kolik máme bodů a podobně. Pak si sedli na zadek, když nám Vysoká doma dala hroznou rychtu. Zjistili, že zase až tak dobří fotbalisté zatím ještě nejsou a musejí se stále zlepšovat. Pro nás je důležité hrát dobře a bavit diváky, kteří chodí na naše zápasy v hojném počtu. Především chceme mít v kabině dobrou partu a radost z fotbalu.

Musíte brzdit hráče, aby se moc nedívali na tabulku?
To mám jednoduché. Řeknu jim dvě tři věty. Oni pak hnedka spadnou na zem a zase si hledí svého.

Jaké věty to jsou?
To nemůže ven z kabiny. (usměje se) Padnou tam i ošklivá slova. Zkrátka dám jim jasně najevo, že ještě nic neumějí a nad nimi je dalších šest soutěží, takže tak dobří fotbalisté nejsou. Oni spadnou na zem a hrají zase svůj fotbal.

Někteří se tedy občas cítí až na ligu?
To asi ne. Stačí jim přistřihnout křídla. Třeba i v tréninku zjistí, že je objede kdekdo a oni nejsou schopni objet třeba ani mě. Tak pak spadnou hodně rychle na zem.

Jak mladí kluci pracují při tréninku?
Kluci chodí pravidelně trénovat. Máme tři tréninky týdně. Dorostenci ve čtvrtek nemají trénink a přesto chodí s námi. Byly i tréninky, na nichž jsem měl sedmadvacet lidí. Kluci o fotbal mají zájem a je jim skoro jedno, co si na tréninku vymyslím. Jsou to hráči, kteří odvedou maximum, baví je to. Je na nich vidět, že přišli na trénink ne proto, aby měli čárku za účast, ale proto, že tam chtějí opravdu být.

Už máte v plánu zimní přípravu?
Ještě ji úplně nemáme naplánovanou. Víme, že budeme chodit vždy v pondělí na novou umělou trávu Slavie Hradec Králové. Jeden trénink bude na Štefcovce. Snad nám dopadne také i menší tělocvična, kde budeme hrát spíše něco jiného jako třeba nohejbal nebo volejbal. Ke slovu přijde také posilovna a různá cvičení. Jinak přátelské zápasy zatím ještě žádné nemám vyjednané. Chtěl bych tak tři, protože klukům nechci kazit zimu. Ať si jezdí v klidu na lyže. (usměje se)

S jakým cílem půjdete do jarní části sezony?
Budeme chtít potrápit dva týmy před námi a zkusit skončit alespoň na místě, na němž jsme v současné době. Hlavně nebudeme chtít nikde ostudně prohrát. Chtěli bychom se držet na špici tabulky pokud možno co nejdéle.

Připoj se k nám
Zpět